W poniższym poście umieszczam pierwszą część tłumaczenia tekstu z bloga Rass'a Macdonalda.
Nie zredagowałem tego tłumaczenia może zbyt pięknie, ale myślę że merytorycznie powinno być dość zgodne z oryginałem i mam nadzieje że okaże się przydatne :)
Poniższy link prowadzi do oryginalnego materiału
Link do oryginału na stronie Rass'a Macdonalda.
a tutaj już tłumaczenie:
Jak wykonać zdjęcie grupowe z użyciem systemu Nikon CLS
Fotografowanie dużej grupy ludzi , powiedzmy 40 osób lub więcej, używając tylko dwóch
lamp Nikon SB800 z parasolami jest wyzwaniem, ale można osiągnąć przyzwoite rezultaty
jeśli zrobisz to prawidłowo. SB800 mają dość niską moc do tego typu zastosowań, więc rozmieszczenie sprzętu jest tu kluczowe.
A tu przykład ostatniego zdjęcia grupowego, które zrobiłem za pomocą tego sprzętu.
Zauważ że zdjęcie jest dalekie od doskonałości, ale jest do zaakceptowania.
Wyraźnie pokazuje ono typowe problemy jakie napotyka się robiać zdjecia dużej grupie ludzi za pomocą małych lamp błyskowych, np SB800.
Użyłem ustawień w moim aparacie trybie manualnym oraz lampy w trybie TTL. Lampa wbudowana została uzyta w trybie Commander do wyzwolenia lamp zdalnych .Na lampę wbudowaną założyłem filtr SG-3IR.
Lampy SB800 są wyzwalane za pomocą podczerwieni, podczas gdy lampa wbudowana emituje zarówno swiatło widzialne jak i podczerwone.Filtr SG-3IR jest użyteczny w celu wyeliminowania zakresu światła widzialnego( tłum. pochodzącego z lampy wbudowanej).
W dużym pomieszczeniu, gdzie nie ma ścian ani sufitu od których może odbić się światło pochodzące z przedbłysków, czujniki lamp SB800 muszą być bezpośrednio widoczne przez lampę wbudowana, w przeciwnym razie przedbłyski z Commandera nie będą w stanie ich kontrolować oraz wyzwolić.
Podczas wykonywania zdjęcia światło zastane było dość silne i nadało dziwny rtęciowy kolor którego nie można było dopasować do światła pochodzącego z flash'y. Dlatego też jest drobna różnica kolorów pomiędzy przednim a tylnym rzędem ludzi na zdjęciu wskazująca, że przedni rząd ludzi był głównie oświetlony przez Flash'e , natomiast dalej od lamp większy wpływ ma światło zastane.
Utrzymanie ostrości od przedniego do tylnego rzędu zawsze jest dużym wyzwaniem. Możemy to osiągnąć poprzez ustawienie największej możliwej głębi ostrości, używając w tym celu jak najmniejszej przysłony F. Aczkolwiek użycie mniejszej przysłony wymaga od lamp błysku o większej mocy, tak aby dostarczyły wystarczającą ilości światła.
Na tym zdjęciu użyłem przysłony f/5.6 ponieważ była to najmniejsza przysłona jakiej moglem użyc mając nadal wystarczająco duzo światła z lamp SB800. Ustawiłem w aparacie autofokus w trybie Continuous, w menu CSM a1 to FPS Rate (ie, Release Priority), oraz CSM a6 AF-ON Only.
Pozwoliło mi to na wycelowanie w drugi rząd , wcisnąć przycisk AF-ON aby ustawić ostrość(lub użyć manualnego ustawienia ostrości jeśli wolisz) , następnie wykonać rekompozycję zdjęcia i wcisnąć przycisk aby zrobić wreszcie zdjęcie.
Przesuniecie punktu ostrości w pobliże środka grupy ludzi daje optymalna glebie ostrości tak aby wszyscy na zdjęciu byli w ostrości.
Przesłona F/8 byłaby bardziej wskazana jeśli użyłbym powiedzmy trzech lub czterech lamp SB800.
Przysłona f 5.6 jest zaledwie wystarczająca dla zachowania wymaganej ostrości na zdjęciu dla tak wielkiej grupy ludzi.
Dwie lampy SB800 umieściłem w odbijających światło parasolach, na statywach, na wysokości około 3 m . Skierowałem je pod katem w dół, tak aby światło padało na grupę z góry,co pozwoliło zminimalizować ubytek światła pomiędzy przodem a tyłem grupy.
Dla dużej grupy musisz również umieścić statywy z parasolami tak blisko jak to jest tylko możliwe aby zminimalizować efekt zmniejszania się mocy światła z kwadratem odległości.
W tym konkretnym przypadku umieściłem statywy z parasolami w odległości około metra po bokach aparatu i przysunąłem je tak blisko grupy jak to tylko było możliwe.
Po obu stronach kadru zostawiłem trochę przestrzeni, tak aby mieć możliwość croppingu aby moc potem wydrukować zdjęcia w odpowiednim formacie.
Użyłem dość długiego czasu migawki 1/60s, tak aby uwidocznić tło (tłum. wpływ światła zastanego).
Napotykamy tu pewien problem z odbiciem światła. Na tym zdjęciu niemal wszyscy ubrani są na czarno, wiec miałem problem z
odpaleniem zdalnych lamp z odpowiednia mocą. Czarny kolor nie odbija światła zbyt dobrze , wiec system pomiaru światła myśli że musi zwiększyć moc błysku lamp wystarczająco mocno aby uzyskać to odbicie. Powoduje to całkowite przepalenie
twarzy. Z tego powodu zmniejszyłem moc błysku zdalnych lamp o 1.3EV co pozwoliło wyeliminować ten niekorzystny efekt.
Kiedy miałem już ustawioną moc błysku taką jaka chciałem, zablokowałem ją przyciskiem 'FV Lock'. Przycisk ten wyzwala serię przedbłyskow pomiarowych i blokuje moc na poziomie określonym przez system pomiaru. Ten krok jest bardzo ważny jeśli chcesz zrobić kilka zdjęć grupowych i chcesz żeby wyglądały podobnie (tłum.pod względem naświetlenia).
Kolejnym problemem w robieniu zdjeć grupowych jest jak spowodować żeby wszyscy na zdjęciu mieli otwarte oczy.
Powiedziałem do wszystkich żeby mrugali szybko oczami przez kilka sekund, podczas gdy ja liczyłem do trzech i potem powiedziałem 'trzymajcie oczy otwarte' tuz przed nacisnięciem wyzwalacza.Ta metoda działa całkiem nieźle, ale wykonuję także co najmniej trzy zdjęcia dla każdej pozy. Jeśli jest jakaś osoba z zamkniętymi oczami w Photoshopie mogę skopiować je z dobrego zdjęcia i wkleić do finalnego zdjęcia grupowego.
koniec części pierwszej :)
1 komentarz:
Zapraszam do przeczytania całego bloga Russella Macdonalda http://tadgawin.blogspot.com/2010/03/07-jak-z-cls-fotografowac-duze-grupy.html
Pozdrawiam, Tadek.
Prześlij komentarz